Keratóza pilaris a lepek: Existuje souvislost?
Ahoj všichni! Dnes se podíváme na zajímavé téma – keratóza pilaris a lepek. Existuje mezi těmito dvěma stavu nějaká souvislost? Pojďme společně prozkoumat fakta a najít odpověď na tuto otázku. Sledujte tento článek a zjistěte více o spojitosti mezi těmito dvěma dermatologickými stavy.
Obsah článku
Keratóza pilaris: Co to vlastně je?
Keratóza pilaris je běžné kožní onemocnění, které postihuje mnoho lidí po celém světě. Tato podmínka je charakterizována vzhledem drobných hrbolečků nebo pupínků na kůži, obvykle na pažích, stehen nebo hýždích. Mnoho lidí si s keratózou pilaris nedělá starosti, ale pro některé může být estetický problém.
Jednou z otázek, která se může v souvislosti s keratózou pilaris vynořit, je, zda existuje spojitost mezi tímto kožním stavem a lepkem. I když neexistuje přímá souvislost mezi keratózou pilaris a lepkem, některé studie naznačují, že lidé s keratózou pilaris mohou mít vyšší riziko intolerance lepku nebo celiakie. Pokud máte podezření, že byste mohli trpět na intolerance lepku, konzultujte s lékařem pro další testování a informace.
Jaké jsou hlavní příznaky a projevy keratózy pilaris?
Keratóza pilaris je chronická kožní porucha, která se projevuje drobnými hrbolečky nebo červenými skvrnami na kůži, obvykle na pažích, stehnech, hýždích nebo tvářích. Hlavní příznaky a projevy této poruchy zahrnují:
- drsnou, hrubou texturu kůže
- trvalé pupínky nebo hrbolečky
- začervenalé skvrny
- svědění nebo nepříjemný pocit na postižených oblastech
- symptomy se zhoršují v chladném či suchém prostředí
I když neexistují žádné definitivní vědecké důkazy o souvislosti mezi keratózou pilaris a lepkem, někteří lidé uvádějí zlepšení svých příznaků keratózy po vyloučení lepku ze stravy. Je však důležité konzultovat tuto možnost s odborníkem na výživu nebo dermatologem, než se rozhodnete pro změnu stravovacích návyků.
Existuje spojitost mezi keratózou pilaris a poruchami žláz?
Přestože keratóza pilaris je považována za genetickou poruchu kůže, některé studie naznačují možnou spojitost mezi touto podmínkou a poruchami žláz. Zejména byla zaznamenána určitá prevalence keratózy pilaris u jedinců trpících celiakií, což je autoimunitní onemocnění vyvolané reakcí na lepek.
Je však důležité brát v úvahu, že tyto informace nejsou definitivní a další výzkumy jsou nezbytné k potvrzení této spojitosti. Pokud trpíte keratózou pilaris a máte podezření na poruchy žláz, je vhodné se poradit s dermatologem či gastroenterologem pro další vyšetření a správnou diagnózu.
Jak lze efektivně léčit keratózu pilaris a jaké jsou nejlepší metody?
Keratóza pilaris je běžné kožní onemocnění, které postihuje mnoho lidí po celém světě. Jedná se o stav, při kterém dochází k tvorbě hrubých a drsných uzlíků na kůži, obvykle na pažích, stehnech, zadku nebo tváři. Tito uzlíky jsou obvykle způsobeny nadměrným množstvím keratinu, což je bílkovina produkovaná buňkami kůže.
Existuje několik způsobů, jak efektivně léčit keratózu pilaris a zmírnit její příznaky. Mezi nejlepší metody patří:
- Pravidelné tření pokožky: Používání jemného exfoliačního prostředku může pomoci odstranit odumřelé buňky a zjemnit hrubé uzlíky.
- Hydratace kůže: Důkladné hydratování postižených oblastí kůže může snížit suchost a zarudnutí.
- Speciální léčba: Některé léky a krémy obsahující kyselinu mléčnou nebo močovinu mohou pomoci zahájit regeneraci kůže a zmírnit příznaky keratózy pilaris.
Jak ovlivňuje strava keratózu pilaris a jak správně stravovat
Strava hraje důležitou roli při léčbě keratózy pilaris, také známé jako „kuří kůže“. Existují indikace, že konzumace potravin obsahujících lepek může zhoršit stav těch, kteří trpí tímto kožním onemocněním. Ovšem není to jen o lepku. Některé potraviny mohou mít obecně negativní vliv na pokožku a tím i na keratózu pilaris.
Je důležité vyvarovat se potravinám, které mohou zvyšovat zánětlivé procesy v těle a tím zhoršovat stav pleti. Mezi tyto potraviny patří rafinované cukry, nasycené tuky a potraviny s vysokým obsahem sodíku. Místo toho se zaměřte na stravu bohatou na vitamíny A, C, D a E, které mohou pomoci zlepšit stav vaší pleti a keratózu pilaris.
Chcete jíst | Vyhýbejte se |
---|---|
Losos – bohatý na omega-3 mastné kyseliny | Cukrovinky – obsahují rafinované cukry |
Špenát – zdroj vitaminu A | Průmyslově zpracovaná jídla – často obsahují hodně sodíku |
Mrkev – plná betakarotenu | Smazaná jídla – obsahují nasycené tuky |
Závěr
Doufám, že tento článek vám pomohl lépe porozumět vztahu mezi keratózou pilaris a lepkem. I když zatím neexistují žádné definitivní studie prokazující přímou souvislost mezi těmito dvěma stavy, mnoho lidí hlásí zlepšení svých příznaků keratózy pilaris po přechodu na bezlepkovou dietu. Pokud máte podezření, že by váš stav mohl být ovlivněn lepkem, je vždy nejlepší konzultovat se svým lékařem. Děkuji za přečtení a přeji vám spokojené a zdravé tělo!